01 września 2023

Spektakl ŁOO! MATKO!

„My współczesne kobiety, my współczesne mamy, dziękujemy, nie narzekamy!”
Czy świeżo upieczona mama ma prawo cieszyć się życiem, dbać o siebie tak samo jak o swoje dziecko? Czy może nie mieć ochoty na seks albo nie chcieć przyjąć nieproszonych rad teściowej i ciotki? Czy współczesna mama jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, ocenom i zadaniom wykreowanym przez otoczenie? Czy społeczeństwo ma prawo do matek?
Chwila, kiedy na ekranie za pomocą ultrasonografu ukazuje się „mała fasolka”, wywraca świat do góry nogami, o czym kobieta leżąca na kozetce ginekologicznej nie ma jeszcze pojęcia… Macierzyństwo i kobiecość – to dwa słowa klucze spektaklu „Łoo! Matko!”. Twórczyniami przedstawienia są młode mamy: Magdalena Banachowicz i Kinga Rybarczyk. W tym procesie wspiera je reżysersko, niczym położna, Barbara Prądzyńska. Spektakl ma na celu wspierać kobiety, uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby młodych mam, mierzyć się ze stereotypami i mitami na temat macierzyństwa, przypominać o depresji poporodowej i promować zdrowie psychiczne przyszłych i obecnych mam. Podczas pracy nad spektaklem zebrano wiele doświadczeń kobiet-mam z różnych pokoleń.
 
reżyseria: Barbara Prądzyńska, scenariusz: Magdalena Banachowicz, Kinga Rybarczyk, Barbara Prądzyńska, kreacje aktorskie: Magdalena Banachowicz, Kinga Rybarczyk, postać z reklam wideo: Maja Karmińska, głos z offu: Barbara Prądzyńska, muzyka: Hubert Wińczyk, wideo: Agata Nawrocka, Przemysław Bembnista, scenografia: Norbert Ogoniak, kostiumy: Idalia Mantas, plakat: Maja Piskorska.
rozmówczynie: Katarzyna Brzezińska, Monika Bykowska, Kamila Hancyk, Hanna Jernas, Wiola Kaźmierczak, Izabela Kolka, Anna Lachor, Alicja Meisner, Agata Ogoniak, Paulina Panowicz, Maria Pasterska, Maja Piskorska, Bożena Szota, Marianna Trębacz, Aleksandra Wisz Premiera: 30 września 2023 r.
Spektakl 16 +
Spektakl powstał dzięki wsparciu Centrum Kultury Zamek we współpracy z Fundacją Art of Mind

 

Art of Mind